Moje przecięcia

50N / 19E - Jankowice k. Pszczyny, Śląskie, Polska 

26 sierpnia 2006 14:10

Od dawna planowana wycieczka do Pszczyny to także okazja do zobaczenia kilku innych atrakcji okolicy. Wśród nich nie mogło zabraknąć punktu przecięcia 50N/19E. Jest to już bowiem ostatni z punktów przecięć na równoleżniku 50N na terenie Polski. Ten dzień zaczęliśmy więc od zwiedzenia Browarów Tyskich. Przejście całej trasy po terenach browarów, obejrzenie filmu, degustacja piwa, to prawie 2,5 godziny. Do Pszczyny dojechaliśmy więc tuż przed godziną 14.00. 

Punkt 50N/19E leży w gminie Jankowice na terenie prywatnego gospodarstwa. Do bramy gospodarstwa dojechać można bez trudu - z drogi E75 zjazd w kierunku wschodnim na wysokości Pszczyny (kierunek Bieruń) i następnie po około 3.7km skręt na wąską drogę asfaltową (w kierunku południowo wschodnim), która po około 1200 metrach doprowadza do bramy wjazdowej. Punkt jest o tyle ciekawy, że jako jedyny w Polsce leży na zamkniętym ogrodzonym prywatnym terenie. Można do niego zbliżyć się na odległość mniejszą od 100m nie wchodząc na teren prywatny, jednak ja pragnąłem uzyskać pomiar jak najlepszy.

Wewnątrz powitała nas uśmiechnięta i niezwykle miła gospodyni. Wbrew obawom bez trudu uzyskaliśmy od niej zgodę na dokonanie namiaru punktu oraz zdjęć. Z opisów poprzedników wiedziałem, że punkt leży w obrębie stodoły, dlatego tak jak oni dokonałem pomiaru oraz zdjęcia tuż przed wejściem do stodoły od strony południowej. Ze wskazań GPS wynikało, że punkt 50N/19E znajduje się około 10m dalej na północ (przy dokładności pomiaru 6m). 

Dzięki uprzejmości gospodyni obeszliśmy stodołę od strony wschodniej i od północnej strony dokonaliśmy pomiaru powtórnie. Po północnej i wschodniej stronie stodoły otwartej przestrzeni jest nieco więcej, ponieważ nie jest ona ograniczona budynkami gospodarczymi. Z pomiarów dokonanych za północną ścianą wynikało, że punkt przecięcia znajduje się około 6m na południe. Po uzyskaniu stabilnego sygnału satelitów zacząłem ostrożnie zbliżać się w kierunku północno-wschodniego narożnika stodoły i w jego pobliżu uzyskałem dokładnie równoleżnik 50N. Teraz małymi kroczkami powolutku przesuwałem się wzdłuż północnej ściany stodoły w kierunku zachodnim wchodząc stopniowo pod okap dachu (oś stodoły nie leży dokładnie równoleżnikowo, lecz jest nachylona pod kątem około 30 stopni). Wskazania GPS stały stabilnie na 50N, a cyfry na częściach dziesiętnych sekund południka malały powoli do 0. Napięcie rosło. Wyglądało na to, że wskazania dojdą do 0/0 zanim zderzę się ze ścianą stodoły. W ten sposób, dokładnie 4 metry bardziej na zachód od poprzednio dokonanego pomiaru uzyskałem zerowy odczyt 50N/19E (z dokładnością aproksymowaną 6m).

Punkt był więc gdzieś w promieniu 6 metrów od miejsca, w którym stałem. Z poprzednich pomiarów wynikało jednak, że najprawdopodobniej w kierunku południowym, a więc w stodole. Przy zezwoleniu gospodyni weszliśmy więc do stodoły i dokonaliśmy „historycznego” zdjęcia domniemanego punktu przecięcia, który jak to wynikało z pomiarów, znajduje się gdzie pod przyczepą.

Podziękowaliśmy bardzo sympatycznej gospodyni i zadowoleni z sukcesu wróciliśmy do dalszego ciągu wycieczki - w planie mieliśmy bowiem jeszcze Zamek w Pszczynie.


Wskazania GPS od północnej strony stodoły.


Widok w kierunku N.


Widok w kierunku E.


Widok w kierunku S - tylne drzwi od stodoły.


Widok w kierunku W.


W tym miejscu "złapalismy" 0/0 punktu, ale z dokładnością 6m. Z wcześniejszych pomiarów wynika, że punkt 50N/19E znajduje się jednak w stodole.


Widok na posesję 99 od południowo zachodniej strony.


Widok na północną ścianę stodoły.


Zdjęcie satelitarne posesji 99 i okolic. Czerwonym krzyżykiem zaznaczony punkt przecięcia.


Widok na stodołę od strony południowo - zachodniej.

 


Inne atrakcje okolicy

Browary Tyskie

Jak się okazało, Browary Tyskie w Tychach mają swoje muzeum. Wstęp jest bezpłatny, zwiedzanie trwa (razem z degustacją, również darmową) 2,5 godziny.


Tu robią piwo :)


Domek dyrektora, przynajmniej kiedyś. 


Nie wiem co to jest, ale mają tego mnóstwo.

Pszczyna


Nietypowa architektura w rynku.


Zamek, cel naszej wycieczki.


Mostek w parku zamkowym.

 


(c) Aleksander Piwkowski

alex@apsoft.com.pl