Moje przecięcia

50N / 21E - Tarnów, Małopolska, Polska 

16 lipca 2006 20:00

Słoneczny, ciepły lipcowy dzień, to wymarzona pora na wycieczkę za miasto. Tym razem postanowiliśmy odwiedzić stare kąty, znane nam dobrze sprzed wielu lat, a przy okazji sprawdzić, co się tam zmieniło. Do punktu 50N/21E postanowiłem dotrzeć dopiero na sam koniec wycieczki, pod wieczór. 

Loading file... Tak więc poprzez Dobczyce, Szczyrzyc, Szyk, Laskową, Czchów dotarliśmy późnym popołudniem pod Wojnicz. Po drodze „nieodpuścilismy” żadnemu mijanemu zabytkowi lub innemu ciekawemu miejscu. I tak obejrzeliśmy zabytkowy kościółek z XVII wieku w Szyk (a może „w Szyku” ?) – niestety choć zaliczony do Szlaku Zabytków Architektury Drewnianej – otwierany jest tylko podczas mszy. Kościółek leży bardzo na uboczu i trzeba do niego sporo nadłożyć z głównej drogi, jednak warto. Jego urok podkreślony jest przez znakomite położenie w malowniczej dolince w otoczeniu rozległych łąk na mocno pofałdowanym terenie pogórza. W Sowlinach mocne wrażenie robią dwie armaty usytuowane w parku w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła. Kościół w Ujanowicach zachwyca swym niezwykle bogatym wnętrzem i jednocześnie surowym, choć sympatycznym, zewnętrzem. Nie odpuściliśmy tez zamkowi w Tropsztynie. Ten zamek z XIV wieku, zniszczony w XVIII wieku, obecnie od 1992 roku odbudowywany prezentuje się obecnie bardzo okazale. 

W ustronnym zakolu Dunajca doczekaliśmy wieczoru grilując i wylegując się. Wspaniałą atmosferę leniuchowania mąciła jedynie myśl o konieczności powrotu. No ale najpierw Tarnów i jego punkt 50N/21E. Trasę dojazdu wprowadziłem uprzednio do GPS na podstawie opisu dojazdu jednego z poprzedników. Bez jakichkolwiek kłopotów dotarłem więc w jego pobliże. Zaparkowałem w tuż obok głazu narzutowego, a brakujące 150 metrów przespacerowaliśmy się pełni obaw, czy też aby działka jest jeszcze dostępna. I oto jest. Niemal dokładnie o godzinie 20:00 stanęliśmy w CP i natychmiast pokazał się odczyt na 0/0. Był niezwykle stabilny, bez najmniejszego pośpiechu mogłem spokojnie pstryknąć kilka zdjęć GPS, a ten przez cały czas stabilnie pokazywał 50N/21E do ostatniego zera włącznie. 

Teren działki mocno zarośnięty przez bardzo wysoka trawę i chaszcze, jednak przez jej środek przebiega wydeptana ścieżka, niemal droga – bo widać ślady kół na trawie. Działka nie jest ogrodzona, więc dzięki temu bez kłopotu dotarliśmy do CP usytuowanego na działce około 27 metrów od wschodniej jej granicy, niemal dokładnie na wydeptanej ścieżce 

Po nocy i już po ciemku wracaliśmy do Krakowa fatalną drogą E4. Specjalnie wybrałem powrót ta drogą, choć ostrzegano mnie przed tym, gdyż chciałem sprawdzić jej stan. Za dwa tygodnie będę jechał w Lubelskie i będzie mi się spieszyło. Jak wygląda więc słynna E4 ? No i sprawdziłem - jeśli rzeczywiście będzie mi się spieszyć, to trzeba będzie wybrać inną drogę.


W samym punkcie 50N/21E.


Widok w kierunku N.


Widok w kierunku E.


Widok w kierunku S.


Łukasz w punkcie CP. Widok w kierunku W.


Obelisk przy drodze. Ten punkt 50N/21E wyznaczono w układzie Pułkowo.


Odległość od punktu CP w układzie WGS 84 wynosi ponad 100 metrów.


Widok na drogę w kierunku punktu.


 


Atrakcje okolicy


Czchów, kościół p.w. Narodzenia NMP


Sowliny


Drewniany kościół p.w. św.św. Barbary i Stanisława z XVII wieku w Szyku.


Szyk.


Szyk.


Zamek Tropsztyn


Ujanowice. Kościół pod wezwaniem Św. Michała Archanioła.


Ujanowice.

 

 


(c) Aleksander Piwkowski

alex@apsoft.com.pl