Moje przecięcia

51N / 16E - Muchów, Dolnośląskie, Polska

6 lipca 2007

Punkt 51N/16E jest drugim punktem „zdobytym” w drodze w lubuskie w tym dniu. Z autostrady A4 zjechałem w rejonie miejscowości Budziszów Wielki a następnie przez Jawor do wsi Muchów. Zaraz za wsią skręt w las w kierunku południowym. Wyraźna droga gruntowa oznaczona tablicą „Do ujęcia wody” nieco rozjeżdżona prowadzi najpierw brzegiem lasu by po około 200 metrach rozgałęzić się. Droga przez las, z początku bardzo błotnista i z dużymi kałużami, zaczyna się niebawem łagodnie wspinać na niewielkie wzniesienie, dzięki czemu staje się mniej rozmokła. Z lekkim niepokojem o samochód docieramy po około 1900 metrach do miejsca, gdzie spostrzegamy kilka metrów od drogi wbity w ziemię, znany ze zdjęć poprzedników, malutki obelisk. Samochód pozostawiam około 50 metrów dalej w miejscu gdzie łączą się ze sobą dwie leśne drogi, dzięki czemu jest dość miejsca na ewentualne wymijanie.

Teren około 2x2 metry wokół obelisku otoczony jest leżącymi drągami. Tuż za nimi, w południowo zachodnim narożniku spore mrowisko. Mrówek jednak jest wokół tak wiele, że z trudem można ustać w punkcie dłużej niż potrzeba do zrobienia wymaganych zdjęć. Na szczęście pogoda nieco się poprawiła i pomimo sporych opadów w tym rejonie w poprzednich dniach, a nawet tego samego dnia, jest dość sucho. Temperatura nieco się podniosła - jest ponad 20ºC - a poprzez drzewa poczęło wyglądać słońce.

Wracając do samochodu spotkaliśmy leśniczego. W miłej rozmowie wyjaśniliśmy cel naszego pobytu w tym miejscu. Pan leśniczy wykazał duże zainteresowanie projektem DCP jednak nie omieszkał nas pouczyć o zakazie wjazdu do lasu. Aby wyjechać z lasu pojechaliśmy powolutku dalej w kierunku południowo zachodnim. Droga niebawem wykręca w kierunku zachodnim by następnie po lekkim lawirowaniu wyprowadzić w kierunku północno zachodnim na drogę asfaltową około 1800 metrów na zachód od miejsca wjazdu w las. 

 


(c) Aleksander Piwkowski

alex@apsoft.com.pl