Moje przecięcia

51N / 22E - Idalin, Lubuskie, Polska

16 września 2007

Niedzielny powrót z Hrubieszowa do Krakowa postanowiłem wydłużyć o Kraśnik i leżący około 20 km od niego punkt przecięcia 51N/22E. Dojazd do punktu stosunkowo prosty. Z Kraśnika wyjeżdża się lokalną drogą, bardzo słabo oznakowaną, w kierunku na Dzierzkowice. Dalej jeszcze kilka kilometrów do wsi Sosnowa Wola gdzie należy skręcić ostro w prawo na Chruściani Józefowskie. Po dojechaniu do głównej drogi we wsi należy skręcić w lewo (na zachód) by po około 500 metrach dojechać do polnej drogi odchodzącej od szosy w kierunku północnym. Stąd do punktu pozostaje jeszcze około 250 metrów.

Wjechałem w drogę polną i zaparkowałem na jej poboczu 20 metrów dalej, tuż koło zabudowań gospodarczych. Rutynowo podłączyłem do GPS antenę zewnętrzną i natychmiast deklarowana dokładność wzrosła do 1m. Ruszyłem polna droga na północ. Po kilku minutach, o godzinie 16:45, byłem już na miejscu. Dokładność deklarowana dalej stabilnie stała na 1m, więc bez trudu uzyskałem wskazania 0/0 dokładnie na przecięciu 51N/22E.

W miłej, sielskiej i słonecznej, ale niezbyt gorącej atmosferze wykonałem bez pośpiechu zdjęcia punktu oraz okolicy. GPS przez cały ten czas wskazywał stabilnie 51N/22E. Sam punkt leży dokładnie na tej właśnie polnej drodze, która ciągnie się od szosy w kierunku północnym lekko wznosząc się na niewielkie wzniesienie. Po obu stronach drogi rozciągają się pola uprawne, a na horyzoncie na szczycie wzniesienia widać ścianę drzew. Po południowej stronie widać w dole zabudowania wsi ciągnące się wzdłuż szosy.

Po kwadransie byłem już z powrotem przy samochodzie. W tej przyjemnej okolicy nie mogłem sobie odmówić zrobienia pół godzinnej przerwy w podróży na krótki posiłek. Podróż do Krakowa kontynuowałem przez Annopol, Zawichost i Sandomierz. W tym celu musiałem się cofnąć do wsi Sosnowa Wola i Dzierzkowic. Stąd w kierunku południowo zachodnim ciągnie się wygodna droga na Annopol.W drodze powrotnej:(c) Aleksander Piwkowski

alex@apsoft.com.pl