Moje przecięcia

51N / 23E - Majdan Krzywski k. Krasnystaw, Lubelskie, Polska 

3 sierpnia 2006 11:30

W okolicach Hrubieszowa jestem w tym roku już po raz trzeci. Tym razem nawet nieco dalej. Droga powrotna do Krakowa wypada przez Zamość, a wcześniej przez Krasnystaw, więc nie da się ominąć okazji by odwiedzić punktu 51N/23E. 

W pogodny, a nawet nieco upalny dzień wyruszamy z Dubienki przez Wojsławice do Zamościa. Na drogę numer 846 wjeżdżamy już właściwie w Krasnymstawie. Skręcamy na północ i po dwóch kilometrach odbijamy w lewo na Lublin. Objeżdżamy Krasnystaw i zaraz za jego północno zachodnimi granicami skręcamy w lewo na lokalną drogę na Jaślików. Dalej po około 9 kilometrach asfaltowej drogi docieramy do wsi Majdan Krzywski. Samochód zostawiamy na poboczu drogi w cieniu rozłożystych drzew, ponieważ pozostałe 300 metrów w kierunku południowym można pokonać tylko pieszo. 

Z szosy schodzimy na poprzeczny dojazd do gospodarstwa. Wyjeżdżony ślad kół na trawie podjazdu doprowadza nas po kilkunastu metrach do ogrodzenia. Tu skręcamy w pole obchodząc zagrodę od strony zachodniej. Wkraczamy na rżysko i śladami traktora docieramy do granic pola. Wykoszony pas zboża pozwala na łatwy dostęp do pasa krzewów. Niestety, punkt 51N/23E jest jakieś 30 metrów w głąb pasa tych kolczastych krzewów. Przedzierając się przez nie przekonujemy się o niezbyt gospodarskiej ręce właściciela ponieważ do punktu docieramy pokłuci i poparzeni przez licznie tu rosnące pokrzywy. 

Po krótkim dreptaniu w promieniu kilkudziesięciu centymetrów łapiemy punkt 0/0 więc staram się szybko złapać go na fotografii. Jak zwykle okazuje się to jednak karkołomnym wyczynem. W końcu udaje się zrobić ujęcie bez odbić i z czytelnym opisem pozycji. Jeszcze tylko mała panorama na punkt i wracamy. Brak statywu uniemożliwia zrobienie wspólnego zdjęcia pamiątkowego. Aparat udaje się ustawić do zdjęcia dopiero po 250 metrach, tuż koło zabudowań gospodarskich.


Tym razem dobre wskazania uzyskałem dość łatwo.


Widok w kierunku N.


Widok w kierunku E.


Widok w kierunku S.


Widok w kierunku W.


Widok na punkt z kierunku północnego.


Zdjęcie pamiątkowe już przy zagrodzie. Od lewej: Alex, Artur, Łukasz.


W tym miejscu w lewo odchodzi droga do posesji.


Trzeba dojść tą drogą do granic posesji i obejść ją od strony północnej.

 


(c) Aleksander Piwkowski

alex@apsoft.com.pl