Moje przecięcia

52N / 21E - Pęchery k. Piaseczna, Mazowieckie, Polska 

10 czerwca 2006 17:00

 

Znakomicie rozpoczęta wycieczka, która doprowadziła trzy godziny wcześniej do zdobycia przez nas punktu 51°N 21°E, teraz pozwoliła nam zbliżyć się do punktu 52N/21E. Pogoda nadal dopisywała znakomicie, niebo jasne z niewielkimi leniwie przesuwającymi się chmurkami, temperatura w okolicach 20°C. 

Loading file... Punkt tuż przed Warszawą wyglądał na łatwy do zdobycia. 12 kilometrów za Grójcem skręt dokładnie na wschód (kierunek na Łoś). Pięć i pół kilometra dalej zdradliwe skrzyżowanie, które początkowo zignorowałem. Półtora kilometra dalej, gdy droga odbiła zdecydowanie na północ wiedziałem już, że popełniłem błąd. Po dalszych sześciu kilometrach dojechałem do wsi Piskórka w której, dzięki opisom moich poprzedników, poczułem się jak w domu. Skręt w środku wsi na północ na charakterystycznym skrzyżowaniu. Koniec jazdy samochodem następuje 900 metrów dalej, tuż za linią lasu. 

Do punktu CP pozostało około 400 metrów w kierunku NW. Przez pole, wzdłuż ściany lasu, po śladach traktora a dalej wprost po bruzdach dotarliśmy do niewielkiej polany wrzynającej się w las na granicy z polem uprawnym. Przekroczyliśmy niewielki, suchy na szczęście rów brodząc wśród chwastów. Długie spodnie uratowały mnie od poparzeń pokrzywami, jednak Łukasz długo jeszcze rozcierał nogi. 

Punkt CP ustaliliśmy kilkanaście metrów za rowem, tuż obok rozłożystego niewielkiego wielopiennego liściastego drzewa (a może kępy drzewek). Nie było specjalnych kłopotów ze złapaniem sygnału „0/0” i to z dobrą dokładnością 2m, przy współudziale sygnału korekcyjnego EGNOS. Nie przeszkodziła w tym nawet pobliska ściana lasu. Kłopoty sprawiła nam jedynie wysoka trawa porastająca całą okolicę, a to dlatego, że ukryła przed nami fakt, iż łąka usiana jest dużą ilością niewielkich mrowisk. Szukając w wysokiej trawie najlepszych wskazań GPS raz po raz padaliśmy ofiarą fal z furią atakujących małych zjadliwych mrówek. 

Teraz pozostało już tylko wykonanie czterech zdjęć kierunkowych i jak najszybciej uciekać z tej łąki! Resztę zdjęć (w tym panoramy) wykonałem z jej brzegu, na krawędzi zaoranego pola, oraz z szosy. 

Krótki odpoczynek przy samochodzie, niewielki posiłek i szybka decyzja: Warszawa czy Otwock. Na Warszawę jest już jednak zbyt późno, tym bardziej że na nocleg i tak trzeba by dojechać do Otwocka. Jeśli Otwock, to jest jeszcze szansa na punkt 52N/22E w tym samym dniu - a Warszawa zostanie na jutro. A więc Otwock i następny punkt. Skracamy odpoczynek i w drogę. Dalszy ciąg tej wycieczki, to już historia punktu 52°N 22°E.


Wskazania dokładnie w punkcie 52N/21E.


Widok na punkt w kierunku N.


Widok na punkt w kierunku E.


Widok na punkt w kierunku S.


Widok na punkt w kierunku W.


Zdjęcie pamiątkowe. Od lewej Łukasz, Alex.


Widok na punkt z granicy pola.


Panorama punktu w kierunku zachodnim.


Widok na punkt z szosy.


Szosa w kierunku Piskórki.

 


(c) Aleksander Piwkowski

alex@apsoft.com.pl