Moje przecięcia

50°52'7.57"N / 24° 8'43.41"E - Zosin k. Hrubieszowa, Lubelskie, Polska 

2 sierpnia 2006 13:45

Punkt na terenie Polski najbardziej wysunięty na wschód

 

Wieś Zosin to mała miejscowość leżąca w samym zakolu Bugu. Od strony północnej droga dochodzi przez Matcze i Horodło. Jednak o wiele ważniejsza jest droga południowa, od Hrubieszowa. W północno wschodnim krańcu zakola znajduje się punkt terytorium Polski, który jest najbardziej wysunięty na wschód. Zwiedzając te okolice nie mogłem sobie odmówić przyjemności zdobycia i tego punktu.

Do Zosina dojechaliśmy w strugach ulewnego deszczu. Do punktu trzeba przejść od wsi Zosin około 1500 metrów w kierunku północno wschodnim, przez pola uprawne i łąki. Nie najlepiej więc zapowiadał się spacer tym bardziej, że z okien samochodu widać było, że teren jest nieco podmokły, a trawa i zielska dość wysokie. Na szczęście w tym kierunku prowadziła droga polna co znakomicie ułatwiło nam zadanie. 

Po 15 minutach marszu dotarliśmy w pobliże rzeki Bug. około 15 metrów od brzegu zatrzymała nas jednak zwarta ściana chaszczy i pokrzyw. Nie było mowy o przedzieraniu się na przełaj, tym bardziej, że wybraliśmy się w krótkich spodenkach. Wyruszyliśmy wzdłuż brzegu w kierunku południowym. Po około 100 metrach straciłem nadzieję na dotarcie do brzegu. Wróciliśmy więc z powrotem i tym razem rozpocząłem poszukiwania w kierunku północnym. 50 metrów dalej odsłoniło się otwarte i bardzo wygodne zejście do wody. Prawdopodobnie używane przez mieszkańców do pojenia zwierząt.

Analizując nad brzegiem Bugu mapę w Pockecie ustaliłem (innej nie miałem) ustaliłem położenie punktu. Dokonałem pomiarów i zrobiłem zdjęcia. We wsi Zosin wróciliśmy po około 1,5 godzinie wyprawy. Przez cały ten czas pogoda oszczędziła nas - otrzymaliśmy w prezencie wspaniałe słońce. 

Niestety moja radość ze zdobycia punktu ostygła po powrocie do domu, gdy skonfrontowałem ślad ze zdjęciami satelitarnymi. Okazało się, że mapa samochodowa nie jest najlepszym wyborem do chodzenia w terenie. Linia Bugu była na niej na tyle niedokładnie oznakowana, że punkt najdalej na wschód wysunięty okazał się w rzeczywistości około 350 metrów bardziej na północ i około 25 metrów bardziej na wschód. Tak więc w linii południkowej pomyliłem się tylko o 25 metrów. No cóż, bywa. Może jeszcze kiedyś będę miał okazję naprawić swój błąd.

 


Wskazania GPS, pomimo sygnału EGNOS nie chciały być dokładniejsze.


Widok w kierunku N.


Widok w kierunku E.


Widok w kierunku S.


Widok w kierunku W.


To tu jest punkt Polski wysunięty najbardziej na wschód.


Panorama w kierunku N-E-S z małego wzniesienia nad brzegiem.


Zdjęcie satelitarne prezentujące oba punkty: zdobyty, oraz 350 metrów powyżej, właściwy.


Wał wzdłuż Bugu.


Droga gruntowa w kierunku NE od wsi Zosin.


Kolejka pojazdów do przejścia granicznego.


Kolejka ciągnie się przez całą wieś.Ciekawostki z okolicy:


Na terenie wsi Horodło (50°54'12" / 24°01'11") znajduje się kopiec Unii Horodelskiej. Jadąc od strony Matcze około 3 km przed Horodło jest widoczny po prawej stronie drogi w odległości około 300 metrów. 


Widok kopca w pobliżu drogi Matcze - Horodło.


Tablica informacyjna.


Kopiec z bliska.

 


(c) Aleksander Piwkowski

alex@apsoft.com.pl